CENTCOM komutanı Votel Türkiye konusunda ton düşürdü

0

CENTCOM komutanı Votel Türkiye konusunda ton düşürdü

CENTCOM komutanı Votel Türkiye konusunda ton düşürdü
ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel ile ABD Afrika Kuvvetleri Komutanı Thomas Waldhauser, Senato’nun Silahlı Kuvvetler Komisyonu’ndaki 2019 bütçesiyle ilgili oturumda senatörlerin sorularını yanıtladılar. Ankara’nın ABD ile terör örgütü YPG ortaklığında kilit aktörlerden biri olarak gördüğü Votel, Türkiye ile sorulara bugüne kadar yaptığı açıklamalara kıyasla belirgin ölçüde uzlaşmacı ve yapıcı yanıtlar vermesi dikkat çekti. Yine de Afrin’de Türkiye’nin sürdürdüğü Zeytindalı Operasyonu’nun uzun vadeli etkilerinden endişeli olduğunu söylemeyi ihmal etmedi. Votel, Türkiye’nin itirazlarının giderilmesi için Suriye’de sahadaki ‘yaratıcı’ ortaklarıyla yeni formüller üzerinde çalıştıklarına işaret etti. Amerikalı General, Rusya’nın kuzey Suriye’de oynadığı rolden ve bunun ABD-Türkiye ilişkilerine etkisinden endişeli olduğunu vurguladı.

Son dakika… Putin muhalifi isim Londrada ölü bulundu
İngiliz The Guardian gazetesi, İngilterede sürgünde yaşayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putine muhalif isim Nikolai Glushkovun Londrada ölü bulunduğunu duyurdu. Glushkovun ölüm nedeninin bilinmediği açıklandı.

Son dakika… Trump Tillersonı neden görevden aldığını açıkladı
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 19 Mart’ta Washington’a gelerek ABD Başkanı Donald Trumpın görevden aldığı Rex Tillerson ile görüşecekti. Tillerson’ın görevden alınması nedeniyle Çavuşoğlu’nun bu ziyaretinin ertelenmesi gündeme gelebilir. Öte yandan, Trump Tillersonı görevden aldıktan sonra yaptığı ilk açıklamada, bu kararı tek başına aldığını belirterek, Tillerson’ın artık daha mutlu olacağını söyledi. ABD Başkanı Trump, yeni Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile daha uyumlu çalışacaklarını söyleyerek, “Benim de dışişleri bakanından istediğim tam bu” diye konuştu.

Yeni CIA Başkanı işkenceyle suçlanmıştı
ABD Başkanı Trump, Tillerson’dan boşalan yere CIA Başkanı Mike Pompeo’yu atarken onun yerine de yardımcısı Gina Haspel’i getirdi. Gina Haspel, CIA tarihinde bu koltuğa oturan ilk kadın oldu.

ABDnin yeni dışişleri bakanı Mike Pompeo kimdir?
ABD Başkanı Donald Trumpın yeni dışişleri bakanı olarak atadığı CIA Direktörü Mike Pompeo, CIAin başına atandığında ilk yurtdışı ziyaretini Türkiyeye yapmıştı. 52 yaşındaki Mike Pompeo, ABD Başkanı Donald Trump ile benzer dünya görüşlerini paylaşan muhafazakar bir isim olarak biliniyor. Tillerson ,ile karşılaştırıldığında ise özellikle İran konusunda daha şahin bir görüntü veriyor.

Gina Haspel ABD tarihinde ilk kadın CIA direktörü oldu
ABD Başkanı Trump, Rex Tillersonı görevden alarak yerine CIA Başkanı Mike Pompeoyu atadı. CIA Direktörlüğüne getirilen isim ise Gina Haspel oldu. Haspel ABD tarihinin ilk kadın CIA direktörü.

İranlılar düşen Türk uçağı için anıt yapmak istiyor
Birleşik Arap Emirliklerinden İstanbula dönüş yolunda İranın Çaharmahal ve Bahtiyari eyaletinde düşen ve içindeki yolcuların tümünün öldüğü uçak kazasının ardından bölgede yaşanan Bahtiyari halkı, Başaran ailesinin izin vermesi halinde bir anıt yaptırmak istediğini bildirdi,.

Son dakika! Trump en kritik bakanını görevden aldı
ABD Başkanı Donald Trump, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillersonı görevden aldı. Dışişleri Bakanlığı görevine CIA Direktörü Mike Pompeo, CIA Direktörlüğüne ise Gina Haspelin getirildiği açıklandı. Haspel, bu göreve gelen ilk kadın unvanını kazandı. Tillersonın Trumpın kararını Twitter üzerinden öğrendiği ve Trump ile bu konu hakkında konuşmadığı ortaya çıktı. AFP haber ajansının aktardığına göre, Tillerson görevden alınma nedeni hakkında önceden bilgilendirilmedi.

NATOdan Türkiye açıklaması: “Dayanışma içindeyiz”
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Türkiyeye NATOya sağladığı destekten dolayı minnettarız ve ülkede son yıllarda artan askeri varlığımızla güneyinden gelen istikrarsızlık ve terör tehdidine karşı Türkiyeyle dayanışma içinde olduğumuzu gösteriyoruz.” dedi.

Kaynak : Hurriyet Gazetesi

Share.

Leave A Reply