1965 yılında üretilmişti… Rekor ziyaretçiye ulaştı!

0

1965 yılında üretilmişti… Rekor ziyaretçiye ulaştı!

GÖLCÜK’te TCG Yarhisar Müze Gemisi’ni 2006 yılından bu yana 2016 bin 77 kişi ziyaret etti.

Amerika’da 1965 yılında üretilmesinin ardından Türk Donanması’nda 40 yıl keşif ve karakol gemisi olarak hizmet veren TCG Yarhisar, 2005 yılında hizmet dışı kaldı. Donanma Komutanlığı ve Gölcük Belediyesi arasında yapılan protokol ile 27 Ekim 2006 yılında müze gemi olarak Gölcük Kavaklı Sahili’ne yerleştirilen Yarhisar Müze Gemisi ziyaretçi akınına uğruyor.Ziyaretçilere Türk Donanması ve gemi hakkında bilgiler veriliyor. Yeniden düzenlenen gemide cansız mankenlerle gemideki yaşam gösteriliyor. Görev yıllarında TCG Yarhisar dahil birçok gemide görev yapan emekli astsubay İlhan Akbulut, müze müdürü olarak görevlendirildiği Yarhisar Gemisi’ni, bugüne kadar 216 bin 77 kişinin ziyaret ettiği bilgisini verdi.SOMESTR TATİLİNDE REKOR ZİYARETÇİGemideki bilgilerin Türk Donanması’nın tanıtımında önemli bir yeri olduğunu söyleyen İlhan Akbulut, Bugüne kadar toplam 216 bin 77 misafirimize ev sahipliği yaptık. Ziyaretçilerimiz yurt içinden, yurt dışından, çevre illerden, özellikle okuldaki öğrencilerimize Donanma’yı, Donanma kenti Gölcük’ümüzü anlatan, savaş gemilerini anlatan bilgiler ile gezdirdik. En son sömestr tatilinde 996 misafirimizi ağırladık.Bu bizim için rekor bir sayı. Genelde kışın bu mevsimde, havaların soğuk olması sebebiyle 800 kişi civarında ziyaretçimiz oluyor ortalama. Biz 16 günde 996 kişi gezdirerek bir rekor kırdık. Bu yıl 13’üncü yılımız ve halen insanlarımızın talepte bulunması, ziyaret etmeleri bizi çok mutlu ediyor. Her geçen gün ziyaretler artarak devam ediyor. Yurtdışından gelen misafirlerimiz oluyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinden bir şekilde Gölcük’e gelmişler, buradaki misafirlikleri sırasında müzemizi de geziyorlar dedi.YÜZER VİNÇLE 3 PARÇADA TAŞINDIGeminin müzeye dönüştürülme sürecini de anlatan İlhan Akbulut, 2006 yılında Yarhisar’ın müze gemi yapılmasına karar verildiğinde, bu gemi Gölcük Tersane Komutanlığı’nda kaynak makinesi ile 3 parça olarak kesildi. Deniz yoluyla, yüzer vinç ile buraya taşındı. Sahilden 20 metre içeride, karadayız şu anda. Buraya parça parça getirilerek burada monte edildi ve böylece donanma kenti Gölcük’e bir savaş gemisi müzesi kazandırmış olduk. Özellikle vatandaşlarımız donanma gemilerini gezmek istiyorlar ama stratejik açıdan mümkün olmuyor ancak bu gemiyi gezerek onlara önemli bir hizmet verdiğimizi düşünüyoruz diye konuştu.

1965 yılında üretilmişti… Rekor ziyaretçiye ulaştı!
GÖLCÜK’te TCG Yarhisar Müze Gemisi’ni 2006 yılından bu yana 2016 bin 77 kişi ziyaret etti.

Rolls Royce büyük sipariş aldı
Uçak motoru üreticisi Rolls Royce, Emiratese 7 bin uçak motoru satacak.

Konkordatoya giren borçlulardan alacaklara ilişkin düzenleme
Gelir İdaresi Başkanlığınca hazırlanan sirküler taslağıyla, konkordato sürecine giren borçlulardan alacakların durumuna açıklık getirildi.

Kira sertifikası ihracına büyük talep
Hazine ve Maliye Bakanlığınca, uluslararası sermaye piyasalarında 3 yıl vadeli gerçekleştirilen kira sertifikası ihracının tutarı 2 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Türkiye’de daha büyüğü yok
Malatya’da önümüzdeki günlerde açılması planlanan Radyo ve Gramofon Müzesi ziyaretçilerini ağırlamaya başladı. Yoğun ilgi gören müzede ziyaretçiler hem tarih yolculuğu yapıyor hem de müzik dinlemenin keyfini sürüyor.

Uçakta telefonunu açık tutana 2 bin 124 lira ceza
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından verilecek idari para cezaları hakkında yeniden değerleme yapıldı ve ceza tutarları yükseldi

Ford Motor İngiliz siyasetçileri uyardı
İngiltere’deki fabrikalarında 13 bin işçi istihdam eden Ford Motor otomobil firması, İngiliz politikacıları uyararak, ABden anlaşmasız ayrılmanın korkunç sonuçları olacağını söyledi.

Airbus, geniş gövdeli A380 uçaklarının üretimini sonlandırıyor
Şirket, A380 süperjumbo uçaklarının üretiminini “yeterli talep gelmediği” için 2021de durduracağını duyurdu.

Rusya Tarım Bakanından Türkiye açıklaması: Yılın ilk yarısında başlayacak
Rusya Tarım Bakanı Dimitry Patruşev, bu yılın ilk yarısında Rusyadan Türkiyeye sığır eti ihracatına başlanacağını söyledi.

Ticaret savaşının dünya borsalarına faturası ağır oldu
Başta ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı olmak üzere para politikalarındaki sıkılaşmaya yönelik endişeler ve teknoloji sektöründe artan denetimlerin etkisiyle dünya borsalarının değeri geçen yıl 10,8 trilyon dolar eridi.

Yaş meyve sebze ihracatında yılın ilk ayında zirve yaptı
MERSİNde Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (AKİB) Başkanı Nejdat Sin, özellikle son 2 aydır bölgeyi teslim alan, hasadı engelleyen yağışlara rağmen yaş meyve ve sebze ihracatının 200 milyon, narenciye ihracatının ise 103,5 milyon dolar olarak gerçekleşmesinde ihracatçı firmaların gösterdiği azim ve çabanın sektör paydaşlarının yüzünü güldürdüğünü söyledi.

Alman ekonomisi, resesyona girmekten son anda kurtuldu
Ülkede mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH, 2018 yılının dördüncü çeyreğinde yüzde 0 arttı.

Turkish Cargo, Sevgililer Günü için 4 bin ton çiçek taşıdı
Bayrak taşıyıcı kargo markası, Sevgililer Gününde artan çiçek talebini karşılamak amacıyla Kenya ve Ekvator çıkışlı gerçekleştirdiği charter seferleriyle dünyanın dört bir yanına çiçek götürdü.

TAV’dan, 2018’de 255 milyon avro kar
TAV Havalimanları 2018 yılında net karını yüzde 46 artırarak 255 milyon avroya yükseltti. Antalya’yı portföyüne ekleyerek 152 milyon yolcuya hizmet veren TAV, 1 milyar 181 milyon avro ciro açıkladı.

Poşetler şeker pancarından mı yapılacak?
Şeker-İş Sendikası, petrol bazlı üretilen poşetler yerine şeker pancarı hamurundan üretilen poşetlerin kullanılabileceğini söyledi.

Kaynak : Hurriyet Gazetesi

Share.

Leave A Reply