22 Nisan Dünya Günü nedir? 22 Nisan Düny Günü doddle oldu

0

22 Nisan Dünya Günü nedir? 22 Nisan Düny Günü doddle oldu

Google, 22 Nisan Dünya Günü özelinde bir doodl hazırladı. Bu doodleda dünya hakkında ilginç bilgilere yer verildi. Örneğin; gezgin albatros; yaşayan kuşlar arasında en büyük kanat genişliğine sahip kuştur. Sahil sekoyası; en uzun ağaçtır. Paedophryne amauensis, omurgalı en küçük canlıdır. Amazon nilüferi, dünyanın en büyük su bitkilerinden biridir. Yaşayan en eski canlı türü ise kolekanttır. 22 Nisan Dünya Günü anlamı nedir?

Google, 22 Nisan Dünya Günü özelinde bir doodl hazırladı. Bu doodleda dünya hakkında ilginç bilgilere yer verildi. Örneğin; gezgin albatros; yaşayan kuşlar arasında en büyük kanat genişliğine sahip kuştur. Sahil sekoyası; en uzun ağaçtır. Paedophryne amauensis, omurgalı en küçük canlıdır. Amazon nilüferi, dünyanın en büyük su bitkilerinden biridir. Yaşayan en eski canlı türü ise kolekanttır. 22 Nisan Dünya Günü anlamı nedir? 22 Nisan Dünya Günü nasıl ortaya çıktı? 1969 yılında San Franciscoda düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansında, John McConnell tarafından dünyanın güzelliği kutlandı, ayrıca dünyanın karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla özel bir gün düzenlenmesi kararlaştırıldı. John McConnell, Dünya Günü kutlamaları için tarih olarak ekinoks (gece ve gündüzün eşit olduğu) zamanı yani 21 Martı önermiştir. Daha sonra ise çevre sorunlarına büyük bir kamuoyu ile tepki gösteren ilk hareket, Wisconsin Senatörü Gaylord Nelsonun desteği ile ve Denis Hayesin organizatörlüğünde 22 Nisan 1970 günü ilk Dünya Günü kutlamaları olarak tarihe geçmiştir. Bu kutlamalara yaklaşık 20 milyon kişi katılmış, birçok konferans ve sempozyum düzenlenerek, çevre sorunlarına dikkat çekilerek ABDnin ilk Temiz Hava Yasası ve Temiz Su Yasaları hazırlanmıştır. GOOGLEDAN DOODLE MESAJI: Burada ele aldığımız canlılar, evimiz dediğimiz bu gezegendeki birbirinden farklı, benzersiz ve olağanüstü yaşam formlarının yalnızca çok küçük bir parçasını temsil ediyor. Dünya Günü kutlu olsun!

Kelime, 22 Dünya özelinde doodl Bu dünya ilginç yer Örneğin; albatros; kuşlar en kanat sahip Sahil en ağaçtır amauensis en canlıdır nilüferi en su biridir en canlı ise 22 Dünya anlamı 22 Dünya nasıl çıktı yılında Franciscoda Ulusal Dünya John tarafından güzelliği ayrıca karşı kaldığı tehditlere çekmek özel gün kararlaştırıldı McConnell Günü için olarak (gece gündüzün olduğu) yani Martı Daha ise sorunlarına bir ile gösteren hareket Senatörü Nelsonun ile Denis organizatörlüğünde Nisan günü Dünya kutlamaları tarihe Bu yaklaşık milyon katılmış konferans sempozyum çevre dikkat ABDnin Temiz Yasası Temiz Yasaları GOOGLEDAN MESAJI: ele canlılar dediğimiz gezegendeki farklı ve yaşam yalnızca küçük parçasını ediyor Günü

Kaynak : Sabah Gazetesi

Share.

Leave A Reply