Brexitin ertelenmesi kararı bu hafta olmayabilir

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Brexitin ertelenmesi kararı bu hafta olmayabilir

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Brexitin ertelenmesinin AB liderlerinin 21-22 Martta Brükseldeki toplantısında karara bağlanmasının mümkün görünmediğini söyledi.

Juncker, Deutschlandfunk radyosuna İngilterenin ABden ayrılmasına (Brexit) ilişkin yaptığı açıklamada, Benim izlenimim, Brexit’in ertelenmesi konusunda bu hafta AB Konseyinde bir karar olmayacağı ancak büyük ihtimalle önümüzdeki hafta tekrar görüşmemiz gerekecek çünkü Başbakan Theresa Mayin hem kabinesinde ve hem de İngiltere Parlamentosunda herhangi bir anlaşması yok. dedi. İngiltere Başbakanı Theresa May’in Brexit’in ertelenmesini sağlamak için neye ihtiyaç duyacağının sorulması üzerine Juncker, Müzakere edilen anlaşmanın onayını ve zamanlama konusunda (Brexit) net fikirleri getirmesi gerekir. yanıtını verdi. İngiltere’nin neye evet diyebileceğini bilmediği sürece bir karara varamayacağını ifade eden Juncker, Brexit’i tekrar müzakere etmeyeceklerini ve daha önce verilen ek güvencelerin üstüne ek güvence olmayacağını vurguladı. AB liderleri 21-22 Martta Brükselde bir araya gelecek. Liderlerin, İngilterenin talep etmesi durumunda Brexiti erteleme seçeneğini görüşmesi bekleniyor. ABden ayrılma sürecini resmen yaklaşık 2 yıl önce başlatan İngilterenin 29 Martta ABden ayrılması gerekiyor.

“Brexitin ertelenmesi kararı bu hafta olmayabilir”
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Brexitin ertelenmesinin AB liderlerinin 21-22 Martta Brükseldeki toplantısında karara bağlanmasının mümkün görünmediğini söyledi.

Suriyede koalisyon güçleri 3 bin 35 sivili öldürdü
Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), ABD öncülüğündeki koalisyonun Eylül 2014teki müdahalesinden bu yana 924ü çocuk, 656sı kadın olmak üzere toplam 3 bin 35 sivili öldürdüğünü duyurdu.

Altay Özerk Cumhuriyeti Başkanı Berdnikov istifa etti
Rusya Federasyonu’na bağlı Altay Özerk Cumhuriyeti Başkanı Aleksandr Berdnikov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den aldığı talimat doğrultusunda istifa ettiğini duyurdu. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in istifasından sonra, Kazakistan’ın sınır komşusu Altay Özerk Cumhuriyeti’nden gelen istifa dikkat çekti.

Kazakistan Senatosu Başkanlığına Dariga Nazarbayeva seçildi
Kazakistanda eski Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayevin kızı Dariga Nazarbayeva Senato Başkanlığına seçildi.

Afrika Birliğinden Idai kasırgası için dünyaya çağrı
Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Musa Faki Muhammed, Güney Afrika ülkelerini vuran Idai kasırgasından etkilenenler için tüm dünyaya yardım çağrısında bulundu.

Pakistanda bakanlık binaları satılacak
Pakistan, hazineye kaynak sağlamak için bazı bakanlık ile bakanlıklara bağlı kurum binalarını satma kararı aldı.

Azerbaycanda yeni reformlar yapılacak
Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, “Reformlar derinleşecek. Reformun alternatifi yoktur. Siyasi, ekonomik, sosyal, adli ve yasal, eğitim ve sağlık gibi her alanda yeni reformlar yapılacak.” dedi.

Kenya’da 20 milyon dolar sahte banknot ele geçirildi
Kenya polisi, bir banka şubesinde kişisel kasaya saklanan 20 milyon dolar sahte banknot ele geçirdi.

Türkiye ve Hollanda arasındaki siyasi istişareler toplantısı
Türkiye ve Hollanda arasındaki siyasi istişareler toplantısı Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı ile Hollanda Dışişleri Bakanlığı Avrupa İşbirliği Genel Direktörü Thijs Van der Plas başkanlığındaki heyetler arasında Ankarada yapıldı.

Yeni Zelandalılar silahlarını polise teslim ediyor
Yeni Zelandada geçen hafta Cuma günü 50 kişinin hayatını kaybettiği cami saldırılarından sonra bazı kişiler, silahlarını polise teslim etmeye başladı.

Mozambikte ölü sayısı 200e yükseldi
Mozambik Devlet Başkanı Filipe Nyusi, Bakanlar Kurulu toplantısında, kasırga nedeniyle ölü sayısının 200’ü aştığını söyledi.

Son dakika… Bakan Çavuşoğlu Avustralyalı mevkidaşı ile görüştü
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne ile telefonda görüştü.

Avusturyada aşırı sağcı hükümet politikaları ırkçılığı artırıyor
Avusturyada bir yılı aşkın süredir iktidarda olan aşırı sağcı hükümetin ayrıştırıcı, göçmen ve Müslüman karşıtı politikaları, ırkçı tutumların hissedilir oranda artmasına yol açtı.

Türkiye Kazakistanın yanında durmaya devam edecek
Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayevin parlamentodaki yemin törenine katılan Türkiyenin Astana Büyükelçisi Nevzat Uyanık, AA muhabirine Nursultan Nazarbayevin cumhurbaşkanlığı görevinden istifa etmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Türkiyeyi biri bu bölgeden nasıl dışlayabilir?”
Yunanistan Dışişleri Bakanı Georgios Katrugalos, Doğu Akdenizdeki enerji meselesine ilişkin, “Tabii ki Türkiyenin dahil olmasını olumlu karşılarız. Akdenize o kadar kilometre kıyısı olan Türkiyeyi biri bu bölgeden nasıl dışlayabilir? Kimse bunun aksini iddia etmiyor.” dedi.

Kaynak : Hurriyet Gazetesi

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Share.

Leave A Reply