Cuma günü hangi dualar okunur ve nasıl ibadet edilir?

0

Cuma günü hangi dualar okunur ve nasıl ibadet edilir?

Müslüman alemi için mübarek kabul edilen Cuma gününün gelmesi ise milyonlarca vatandaş bu günü ibadet ve dua ile geçirecek. Duanın ve ibadetin önemine vurgu yapan Cuma gününü idrak etmenin mutluluğu ile yaşayan milyonlarca Müslüman her hafta bu günü iple çekiyor. Büyük bir değere ve öneme sahip…

Müslüman alemi için mübarek kabul edilen Cuma gününün gelmesi ise milyonlarca vatandaş bu günü ibadet ve dua ile geçirecek. Duanın ve ibadetin önemine vurgu yapan Cuma gününü idrak etmenin mutluluğu ile yaşayan milyonlarca Müslüman her hafta bu günü iple çekiyor. Büyük bir değere ve öneme sahip bugünde camiler dolup taşacak, eller semaya açılacak ve en önemlisi Cuma namazı kılınacaktır. Peki; Cuma günü hangi dualar okunur ve nasıl ibadet edilir?
İşte tüm bilgiler!
Müslüman alemi için önemli olan Cuma günü geldi çattı. Bu coşkuyu hisseden ve sevdikleri ile paylaşmak isteyen milyonlarca Müslüman dualar edecek ve ibadetlerini yerine getirecek. En bağlayıcı olanı ise Cuma namazı olacak. Öğle saatlerinin yaklaşması ile birlikte ibadetlerini yerine getirecek olmanın verdiği mutluluk milyonlarca vatandaşı mutlu ve huzurlu yapıyor. Peki; Cuma günü hangi dualar okunur ve nasıl ibadet edilir?
CUMA GÜNÜ NASIL İBADET ETMELİYİZ?
Cuma Sureleri Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: Cuma Suresini okuyan kişiye, Müslüman şehirlerden bir şehirde Cuma Namazına gelen ve gelmeyenlerin sayısınca on sevap verilir.(1) Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) uyumadan önce Müsebbihat (İsra, Hadid, Haşr, Cuma, Saff, Teğabün ve Ala) Surelerini okurdu. CUMA GÜNÜ HANGİ DUALAR VE SURELER OKUNUR?
Rivayet Edildi ki: Kısmeti kapalı olanlar, Cuma Suresini günde 3, 5 veya 7 kere okursa, kısmetleri açılır. Allahü Teala en kısa zamanda okuduğu ve devam ettiği bu sure hürmetine o kuluna kısa zamanda evlenmek nasip eder. Dargın olan eşlerin aralarının düzelmesi için de 3 veya 7 kere okunursa, eşlerin arası düzelir. Aralarındaki soğukluk ve kızgınlık Allahu Tealanın izniyle gider, birbirlerine karşı muhabbet meydana gelir. Bu sureyi okumayı adet haline getiren kimseye, Müslüman memleketlerinde Cuma namazına gelen ve gelmeyen kimselerin sayısı kadar sevap verilir. Bu sureyi okumaya devam edenler, şeytan vesveselerinden korunur. Cuma suresinin 4. ayeti bir yere asılırsa, orası bereketlenir. Allahu Teala, o yeri her türlü felaketlerden korur. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki: (Cuma gecesi Kehf suresi okuyan, Kıyamette, yerden göğe kadar bir nurla aydınlanır. İki Cuma arasında işlediği günahlar da affolur.) [Tergib] (Cuma günü 80 salevat getirenin, 80 yıllık günahı affolur.) [Dare Kutni] (Cuma günü veya gecesi Duhan suresini okuyana Cennette bir köşk ihsan edilir.) [Taberani] (Cuma gecesi Yasin suresini okuyanın, günahları affedilir.) [İsfehani] (Cuma günü gusledenin günahları affolur.) [Taberani] (Cuma günü sabah namazından önceEstagfirullahelazim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh, okuyanın, deniz köpüğü kadar da olsa günahları affolur.) [İbni Sünni] (Cuma namazından sonra, yedi defa ihlas ve muavvizeteyn okuyanı, Allahü teâlâ, bir hafta, kazadan, beladan, kötü işlerden korur.) CUMA GÜNÜ OKUNACAK HACET DUALARI Cuma günü 100 defa YA ALLAH diye zikreden insanın bütün dilekleri kabul olur. Cuma Günü Duaların Kabulü İçin Zikirler Cuma Günü YA VALİ esmasını (1000) defa okuyan her işinde kolaylık görür. Cuma günü LA İLAHE İLLALAHÜL MELİKÜL HAKKUL- MÜBİN (200) defa zikreden Kişi Allahtan ne isterse verilir. Cuma gecesi YA DARR Esmasını (100) kere çekerse, düşmüş olduğu dertten kurtulur. Fakir ve düşkün kimseler buna devam etseler çok faydasını görürler. Cuma Günü YA VELİYYÜ YA ALLAH esmasını (1000) defa zikreden kişi her istediğine kavuşur. Cuma namazından sonra 100 defa YA GAFUR İsmini okumaya devam eden kişi mağfirete nail olur ve şifa bulur.

Share.

Leave A Reply