Fenerbahçenin sakatlık çözümü: Kreatin Kinaz

0

Fenerbahçenin sakatlık çözümü: Kreatin Kinaz

Fenerbahçe'de sakatlıklar Ersun Yanal dönemiyle birlikte azaldı. İlk 15 haftada 28 olan sakatlık sayısı, Kreatin Kinaz testleriyle 9’a düştü. Sakatlık nedeniyle kaçırılan idman sayısı ise 430’dan 119’a geriledi. Futbolcuların da performansı artış gösterdi.

Fenerbahçede sakatlıklar Ersun Yanal dönemiyle birlikte azaldı. İlk 15 haftada 28 olan sakatlık sayısı, Kreatin Kinaz testleriyle 9’a düştü. Sakatlık nedeniyle kaçırılan idman sayısı ise 430’dan 119’a geriledi. Futbolcuların da performansı artış gösterdi. Fenerbahçede Ersun Yanal döneminde bireysel performansı artırmaya ve sakatlıkları azaltmaya yönelik çalışmalar meyvesini verdi. 16. haftada göreve gelen Yanal ve ekibi, takıma Kreatin Kinaz isimli bir test yapıyor. Bu test, kandaki Kinaz oranını tespit etmeye yarıyor. DEĞERLERE GÖRE ANTRENMAN Kandaki Kinaz oranı artan oyuncular tespit edilerek, bu oyuncuların antrenman programları hafifletiliyor. Kanda bulunan Kinaz isimli maddenin artması oyuncuyu sakatlığa açık hale getiriyor. İşte bu test bunun tespitini ve olası sakatlıkların önüne geçmeyi sağlıyor. Bu test ve sonrasındaki uygulamalar rakamlara da ciddi oranda yansıdı. İDMAN KAÇIRMA SAYISI DÜŞTÜ Fenerbahçede Yanal öncesi, yani ilk 15 hafta, yaşanan sakatlık sayısı 28… Bu sayı sakatlık önleyici uygulamalar sayesinde 16-26. haftalar arasında 9a düştü. Yanal döneminde oyuncuların antrenmana katılımları ciddi şekilde arttı. İlk 15 haftada sakatlıklar nedeniyle kaçırılan idman sayısı 430du. 16-26. hafta arasında ise bu sayı 119a geriledi. BEŞ FUTBOLCU YÜKSELİŞE GEÇTİ Fenerbahçede aralık ayından bu yana antrenmana katılım oranında yaşanan artış, oyuncuların performansına doğal olarak olumlu yansıdı. Takımda aşağıyukarı tüm futbolcuların ivmesi yukarı dönmeye başladı. Birçok futbolcudaki gelişim gözle görülür biçimde hissedildi. Yanal döneminde istatistiklerinde en bariz yükseliş yaşayan futbolcular, Hasan Ali Kaldırım, Mauricio Isla, Mehmet Topal, Mehmet Ekici ve Roberto Soldado oldu. HASAN ALİ Ceza sahası içinde topla oynama istatistiğini iki katına çıkardı. MAURICIO ISLA Ortalama isabetli pas sayısını 36.2den, 46.8e yükseltti. MEHMET EKİCİ Üçüncü bölgede topla oynama sayısını yaklaşık ikiye katladı. MEHMET TOPAL Rakipten kazandığı top sayısını 7.8den 10a getirdi. KREATİN KİNAZ NEDİR? Vücut enerjisini sağlayan enzimlerden biri olan CK yani Kreatin Kinaz, farklı doku ve hücrelerde üretilebilmektedir. Bu test kaslarda oluşabilecek iltihaplanmaların tespiti ve diğer farklı hastalıkların araştırılması için yapılmaktadır. CK değerinin düşük veya yüksek olması durumlarında çeşitli hastalıklardan şüphe duyulabilir.

Kelime, sakatlıklar Yanal birlikte İlk haftada olan sayısı Kinaz 9’a Sakatlık kaçırılan sayısı 430’dan geriledi da artış Fenerbahçede Yanal bireysel artırmaya sakatlıkları yönelik meyvesini 16 göreve Yanal ekibi Kreatin isimli test Bu kandaki oranını etmeye DEĞERLERE ANTRENMAN Kinaz artan tespit bu antrenman hafifletiliyor bulunan isimli artması sakatlığa hale İşte test tespitini olası önüne sağlıyor test sonrasındaki rakamlara ciddi yansıdı KAÇIRMA DÜŞTÜ Yanal yani 15 yaşanan sayısı Bu sakatlık uygulamalar 1626 arasında düştü döneminde antrenmana ciddi arttı 15 sakatlıklar kaçırılan sayısı 1626 arasında bu 119a BEŞ YÜKSELİŞE Fenerbahçede ayından yana katılım yaşanan oyuncuların doğal olumlu Takımda tüm ivmesi dönmeye Birçok gelişim görülür hissedildi döneminde en yükseliş futbolcular Ali Mauricio Mehmet Mehmet ve Soldado HASAN Ceza içinde oynama iki çıkardı ISLA isabetli sayısını 468e MEHMET Üçüncü topla sayısını ikiye MEHMET Rakipten top 78den getirdi KİNAZ Vücut sağlayan biri CK Kreatin farklı ve üretilebilmektedir test oluşabilecek tespiti diğer hastalıkların için CK düşük yüksek durumlarında hastalıklardan

Kaynak : Sabah Gazetesi

Share.

Leave A Reply