Günün öne çıkan 10 haberi (4 Ocak 2019)

0

Günün öne çıkan 10 haberi (4 Ocak 2019)

Günün öne çıkan 10 haberi (4 Ocak 2019)
4 Ocak 2019da Türkiye ve dünyada hangi gelişmeler yaşandı? Teknoloji dünyasındaki yenilikler, sanat ve yaşama dair dikkat çeken haberler, son dakika gelişmeleri ve daha fazlası… İşte günlük koşuşturma içinde gözden kaçırmamanız gereken 10 haber…

Yerli telefona ilgi 2018’de yüzde 100 arttı
E-ticaret platformu Hepsiburada, 2018 yılı elektronik kategorisi trendlerini açıkladı. Verilere göre, 2018 yılında kablosuz ürünlere ilginin katlanarak arttığı ortaya çıktı.

İlk milli helikopter motoru test edildi
Türkiyenin milli helikopterlerine güç verecek olan turboşaft motorunun ilk testi, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından gerçekleştirildi. Özgün Helikopter T625’e yerli motor geliştirme projesinde, motorun ana kalbini oluşturan turboşaft motoru başarıyla çalıştırıldı. İlk ateşlemeyi Bakan Varank gerçekleştirirken, testten verimli sonuç elde edildi.

İnternette “ya hızdan ya paradan ol” dönemi 
1 Ocak 2019 itibari ile internetteki Adil Kullanım Kotası (AKK) kalktı. Peki yeni dönemde milyonlarca kullanıcının hayatında neler değişecek? NTV.com.tr teknoloji editörü İlker Koçaş yeni dönemde kullanıcıların neler ile karşılaşacağını anlattı.

İrandan Gram uyarısı
İran yönetimi, “ulusal ekonomi ve güvenlik için tehdit” oluşturduğu gerekçesiyle, mesajlaşma uygulaması Telegram’ın kripto para birimleri uygulaması Gram ile ilgili tüm işbirliği ve anlaşmaların suç olarak değerlendirileceği uyarısı yaptı.

‘Konuşma Analitikleri Ürün ve Pazar Raporu’ yayınlandı
SESTEK, DMG Consulting tarafından yayınlanan ‘2018-2019 Konuşma Analizi Ürünleri ve Pazar Raporu’nda yer alan müşteri memnuniyeti araştırmasına göre, ‘Konuşma Analizi’ ürünüyle 10 kategorinin sekizinde ilk sırada yer aldı.

Appledaki erimenin perde arkası (Piyasa değeri 427 milyar dolar düştü)
<a href=”https://www.ntv.com.tr/teknoloji/apple-hisselerinde-sert-dusus,K_PyAyXL70u6YAccxnOVyw” target=”_blank”>1 trilyonu geçmek Applea da</a> yaramadı. 2007 yılında piyasa değeri ilk kez 1 trilyon dolar olan <a href=”https://www.ntv.com.tr/galeri/teknoloji/1-trilyonluk-sirketin-yukselisi-ve-cokusu,hwS-K_GR5UeLpuuKIpTHBQ” target=”_blank”>PetroChinanın değeri</a> hızla değer kaybetmişti. Apple da eylül 2018’de 1 trilyon dolar seviyesini aştıktan sonra hızla değer kaybetti. Şirketin değeri 4 ayda yüzde 39 düştü. Diğer teknoloji şirketlerinin de önümüzdeki günlerde değer kaybetmesi bekleniyor. Bu durum neyin habercisi, piyasalar bu düşüş trendinden nasıl etkilenir? Doğuş Yayın Grubu Dijital Medya Direktörü Can Birsay, NTV canlı yayınında Melda Yücel Kocaalpin konuya ilişkin sorularını yanıtladı.

Depreme karşı erken uyarı uygulaması
Çok aktif bir deprem kuşağı üzerinde bulunan ABD’nin Los Angeles şehri, depreme karşı kent sakinlerini önceden cep telefonu ile uyaracak bir uygulama geliştirdi.

iOS 13 göründü! Hangi iPhone modeli desteği kaybedecek?
ABD merkezli teknoloji devi Apple bazı iPhonelarda iOS 13ü test etmeye başladı. iOS 13 ile iPhone 5Sin desteği kaybetmesi bekleniyor.

Tacize karşı geliştirildi: Akıllı elbise
Brezilyada bir reklam ajansı ülkede gece dışarıya çıkan her 100 kanıdan 86sının tacize uğradığı verisi üzerine bu olaya dikkat çekmek için akıllı elbise tasarladı.

Tacize karşı geliştirildi: Akıllı elbise 
Brezilyada bir reklam ajansı ülkede gece dışarıya çıkan her 100 kanıdan 86sının tacize uğradığı verisi üzerine bu olaya dikkat çekmek için akıllı elbise tasarladı.

Süper Kanlı Kurt Ay için geri sayım (Ay tutulması ne zaman?)
2019un ilk Ay tutulması için hazır mısınız? Zira bu ay Süper Kanlı Kurt Ay gerçekleşecek? Peki Süper Kanlı Kurt Ay nedir? Süper Kanlı Kurt Ay ne zaman?

Jetpackli iki pilot ilk defa yan yana uçtu
ABD merkezli &#39;Jetpack Aviation&#39; isimli havacılık firması , ilk kez sırt roketli iki pilotu yan yana uçurdu. Pilotlar Boris Jarry ve David Mayman, California eyaletinde bir gölün üzerinde gerçekleştirilen uçuşu başarıyla tamamladı.

İşte en hızlı mobil internete sahip olan ülkeler (Türkiye kaçıncı sırada?)
Speed Testin yaptığı araştırma ile en hızlı mobil internete ev sahipliği yapan ülkeler belli oldu. İşte ortalama internet hızı baz alınarak belirlenen liste…

Kaynak : Ntv

Share.

Leave A Reply