Karadeniz'deki yangınlarla ilgili son dakika açıklaması

0

Karadeniz'deki yangınlarla ilgili son dakika açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirliden Karadenizdeki yangınlarla ilgili son dakika açıklaması geldi. Bakan Pakdemirli, Karadenizdeki tüm yangınlar kontrol altına alındı, soğutma çalışmaları devam ediyor. açıklamasını yaparak son çalışmaları değerlendirdi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirlinin…

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirliden Karadenizdeki yangınlarla ilgili son dakika açıklaması geldi. Bakan Pakdemirli, Karadenizdeki tüm yangınlar kontrol altına alındı, soğutma çalışmaları devam ediyor. açıklamasını yaparak son çalışmaları değerlendirdi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirlinin açıklamalarından satır başları şu şekilde: Çalışmaları bizzat yerinde inceledik ve koordine ettik. Dün gece bir yangın daha çıktı. Maçka ama gece boyu çalışmalarla söndürüldü. Ortahisar ve Vakfıkebirde de küçük çaplı yangınlar çıktı ya söndürüldü ya da kontrol altında. 170 kmye varan rüzgarla, meteorolojik koşulların tamamen aleyhimizde olması, nemin mevsim normallerinin çok çok altında olması ve arazi koşullarının zorluğu sebebiyle yangınla mücadele eden ekiplerimiz 65 saatin sonunda şu anda soğutma faaliyetlerine geçtiler. 11 noktada soğutma faaliyeti devam ediyor. Tüm yangınlarımız ya söndürüldü ya da kontrol altında. Bu saat itibariyle Karadeniz illerinde yangınlarımız tamamına erdirilmiştir. Ekiplerimiz ihtiyaten bu konuyu izlenmeye devam edecekler. Toplamda 280 hektar alan etkilendi. BAKAN PAKDEMİRLİNİN DAHA ÖNCEKİ AÇIKLAMALARI Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, örtü yangınlarının devam ettiği Köprübaşı ve Dernekpazarı ilçelerinde incelemelerde bulundu. Pakdemirli, Vali İsmail Ustaoğlu, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Erhan Demir, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey ve diğer ilgililerle Köprübaşı ilçesine geldi. Karadenizde 69 noktada yangın!
Vali Ustaoğlu ve Köprübaşı Kaymakamı Uğur Tutkandan bilgi alan Bakan Pakdemirli, ekiplerin çalışmalarını inceledi. Pakdemirli, Köprübaşı ve Dernekpazarı ilçelerinin sınırında gazetecilere yaptığı açıklamada, Köprübaşıda 4, Dernekpazarında ise 6 mahallenin yangından en çok etkilenen yerler olduğunu söyledi. Bu bölgelerde 14 mezra evinin yandığını ifade eden Pakdemirli, Bu bölgedeki hasarın örtü yangını olmasına rağmen 30 hektar civarında olduğunu tahmin ediyoruz. Yerleşim yerleriyle ilgili dün bir risk yaşandı özellikle Dernekpazarının Günebakan Mahallesinde, 9 ev tahliye oldu ancak şu an itibariyle yerleşim yerlerine de geri dönüş oldu ve yerleşim yerleriyle alakalı herhangi bir risk kalmamış oldu bu bölgede. dedi. Pakdemirli, şu değerlendirmede bulundu: Dün çok aleyhimizde olmasına rağmen bugün hem rüzgar them ısı hem de nem tarafında meteorolojik koşullar lehimizi dönmüş vaziyettedir. İnşallah sabah saatlerine doğru da çiyin de olmasıyla beraber meteorolojik şartların tamamen lehimize dönmesini bekliyoruz. Yerleşim yerlerinde, altını çizerek söylemek istiyorum tekrar, herhangi bir riskimiz yok. Trabzon genelinde 190 araç, 650 personelle beraber yangına müdahale ediyoruz. Yangınlar şu an itibariyle büyük ölçüde kontrol altında diyebiliriz ama konuyla ilgili daha geniş bir açıklama yapmamız gerekirse, bu açıklamaları da sabah saatlerinde yapıyor olacağız.

Share.

Leave A Reply