NASA Mars keşif aracı Opportunityye veda etti

0

NASA Mars keşif aracı Opportunityye veda etti

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı NASA, 15 yıldır Mars yüzeyinde keşif faaliyeti yürüten gezgin uzay aracı Opportunitynin araştırma misyonunu sonlandırdığını duyurdu.

NASA, internet sitesinden yaptığı açıklamada, Haziran 2018de Marstaki kum fırtınasında Dünya ile irtibatı kesilen Opportunity ile yeniden bağlantı kurmak için sürdürülen çabaların sonuçsuz kalmasının ardından keşif aracının misyonuna nokta koyduğunu bildirdi. Açıklamada, NASAnın ABDnin California eyaletindeki Jet İtki Laboratuvarı mühendislerinin, en son 10 Haziranda Dünya ile bağlantı kuran Opportunityyi canlandırmak üzere yaptıkları son denemenin de sonuçsuz kaldığı, güneş enerjisiyle çalışan gezginci aracın panellerinin fırtınanın ardından kum örtüsü altında kaldığının sanıldığı belirtildi. Açıklamada, Gezegenler arası keşif çabalarının en başarılı ve uzun soluklu örneklerinden biri, NASAnın Opportunity gezginci misyonu, Mars yüzeyindeki 15 yıllık araştırma faaliyetinin sonuna gelmiştir. Opportunitynin çabaları NASAnın Kızıl Gezegene dönüşüne zemin hazırlamıştır. ifadesi yer aldı. Oppotunitynin 15 yıllık keşif faaliyetiyle insanlığın ilk kez Marsın bilinmeyen bölgelerine ulaştığını, Kızıl Gezegende su izleri bulduğunu ve olası yaşam ihtimalinin değerlendirildiğini belirten NASAnın Bilim Misyonları Direktörü Thomas Zurbuchen, Opportunitynin mirasının hala Mars yüzeyini arşınlayan Curiosity ve InSight keşif araçlarında, Jet İtki Laboratuvarının çalışmalarında ve halen tasarım aşamasında olan Mars 2020 keşif aracında yaşadığını bilmemiz kayıp duygumuzu hafifletiyor. değerlendirmesinde bulundu.OPPORTUNITY VE SPIRIT Mars Exploration Rover-B (Mars Keşfi Aracı-B) ya da MER-B olarak da adlandırılan Opportunity, NASAnın Mars keşif aracı programının parçası olarak 7 Temmuz 2003te uzaya fırlatılmış, 25 Ocak 2004te Kızıl Gezegenin Meridiani Planum Platosuna inmişti. Opportunity ile aynı tarihlerde MER-A olarak adlandırılan Spirit adlı ikiz araç da gezegenin diğer ucuna indirilmişti. Ancak 2009da gezegen yüzeyinde sıkışan Spiritin Dünya ile irtibatı ertesi yıl kopmuştu. Opportunity ise 10 Haziran 2018de Dünya ile bağlantısı kopana kadar, 14 yıl 4 ay 16 gün boyunca Kızıl Gezegendeki keşif faaliyetini sürdürdü. Başlangıçta keşif aracının ömrünün 90 Mars günü kadar olması ve gezegen yüzeyinde 1 kilometre kadar yol katetmesi öngörülmüştü. Ancak öngörülen yaşam süresinin 60 kat üzerinde faaliyet gösteren araç Kızıl Gezegende 45 kilometre yol almayı başardı. Opportunity, 2012de Marsa inen Curiosity ve 2018de indirilen sismik inceleme aracı Insight gibi NASAnın sonraki yüzey keşif misyonlarına zemin hazırlamıştı.

NASA Mars keşif aracı Opportunityye veda etti
ABD Havacılık ve Uzay Ajansı NASA, 15 yıldır Mars yüzeyinde keşif faaliyeti yürüten gezgin uzay aracı Opportunitynin araştırma misyonunu sonlandırdığını duyurdu.

SSCByi yıkıma sürükleyen direnişin üzerinden 30 yıl geçti
Dönemi itibarıyla Batının en büyük endişe kaynağı olan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğinin (SSCB), 24 Aralık 1979da Afganistanı işgal etmesinin ardından 10 yıl süren direniş sonucunda büyük bir hezimetle ülkeden çekilmesinin üzerinden 30 yıl geçti.

Pompeo: İran ile yüzleşmeden Orta Doğuda barış mümkün değil
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İranın izlediği politikaların Ortadoğudaki problemlerin temel kaynağı olduğunu iddia ederek “İran ile yüzleşmeden Orta Doğuda barış ve güvenlik sağlanamaz.” dedi.

ABDnin Venezuelaya insani yardımı provokasyon
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABDnin Venezuelaya yaptığı insani yardıma ilişkin, “ABD insani yardım adı altında ülkede istikrarsızlık yaratarak darbe düzenlemek derdindedir. Benzer senaryolar başka ülkelerde de yaşandı. Bu bir provokasyondur.” dedi.

Alkollü halde kaza yapan kadın hakim gözaltına alındı
ABD’de alkollü halde araç sürerken kaza yapan kadın hakim, polis tarafından gözaltına alındı.

Son dakika… Rusyadan ABD yaptırımlarıyla ilgili açıklama
Kremlin yönetimi, ekonomiyi ABD yaptırımlarına adapte ettiklerini ve tüm yaptırımlara rağmen büyümeyi sürdürdüklerini açıkladı

Endonezyada “Sevgililer Günü kutlamayın” çağrısı
Endonezyanın Bogor bölgesinde, “Sevgililer Günü kutlamayın” çağrısı yapıldı.

Irakın ABD askeri varlığına karşı tutumu sertleşiyor
Irakta askeri varlığını yeniden güçlendirmek isteyen ABDye karşı Bağdat yönetimi daha sert bir tutum sergilemeye başladı. Başbakan Abdulmehdi, ülkede yabancı askeri üs istemediklerini ABDye iletti.

Türkiye evlenme oranında 26 AB ülkesini geçti
Türkiyede evlenme oranı, Avrupa Birliği (AB) üyesi 26 ülkeyi geride bıraktı.

Ruhani: Bölgedeki terörün kaynağı ABD ve İsraildir
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Türkiye-İran-Rusya arasında düzenlenecek Suriye konulu zirve için Rusyanın Soçi kentine hareketinden önce Tahran Mehrabad Havalimanında gazetecilere yaptığı açıklamada, dün akşam Sistan-Beluçistan eyaletinde 27 İran askerinin öldüğü intihar saldırısı, Suriyedeki durum ve Astana süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusyada
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özel uçak “CAN” ile saat 11.20de Rusyanın Soçi kentine geldi.

Son dakika… Dışişlerinden Avusturyaya sert tepki
Dışişleri Bakanlığı Avusturya’da Sembol Yasası’nın yürürlüğe girmesi hakkında açıklamada bulundu.

Suudi Arabistan ABnin kararını esefle karşıladı
Suudi Arabistan, Avrupa Birliğinin (AB) kara para aklama ve terörizmin finansmanıyla mücadele standartlarına uymadığı için kara listeye alması karşısında üzüntü duyduğunu belirtti.

Almanyada terör örgütü PKKyla bağlantılı iki şirketin yasaklanması memnuniyet verici
Avrupa Türk İslam Birliği Genel Başkanı (ATİB) Durmuş Yıldırım, terör örgütü PKK ile bağlantılı Mezopotamya Yayınevi ve MIR Multimedya şirketinin faaliyetlerinin yasaklanmasını memnuniyet verici olarak nitelendirdi ancak bunun yeterli olmadığını belirtti.

ABDden Libyanın güneyine hava saldırısı
ABD, Libya merkezi hükümetiyle iş birliği halinde ülkenin güneyindeki El-Kaide hedeflerine hava saldırısı düzenledi.

Kaynak : Hurriyet Gazetesi

Share.

Leave A Reply