Orhun Abideleri nerede? Orhun Abidelerinin önemi ne?

0

Orhun Abideleri nerede? Orhun Abidelerinin önemi ne?

Orhun Abideleri bazen üniversite sınavlarında bazen de KPSS'de de karşınıza çıkabilir. Peki Orhun Abideleri nerede? Orhun Anıtları'nın tarihi önemi nedir?Orhun Anıtları; Türk edebiyatı, Türk tarihi, Türk dili ve sanatı hakkında pek çok sağlam bilgiyi gözler önüne sermektedir. Kül Tigin, Bilge Kağan ve Tonyukuk adına yapılan eserler oldukça değerlidir.

Orhun Abideleri bazen üniversite sınavlarında bazen de KPSSde de karşınıza çıkabilir. Peki Orhun Abideleri nerede? Orhun Anıtlarının tarihi önemi nedir?Orhun Anıtları; Türk edebiyatı, Türk tarihi, Türk dili ve sanatı hakkında pek çok sağlam bilgiyi gözler önüne sermektedir. Kül Tigin, Bilge Kağan ve Tonyukuk adına yapılan eserler oldukça değerlidir. Tonyukuk 716, Kültigin 732, Bilge Kağan eserleri 735 yılında dikilmiştir. Kül Tigin yazıtı Bilge Kağanın ağzından yazılmıştır. Bilge Kağanın kardeşi olan Kül Tigin adına yazılan bu eser günümüzde hala önemini kaybetmemiştir. Tonyukuk ise; Bilge Kağanın veziridir. Anıtların olduğu alanlarda yapılan çalışmalar sonucu yalnızca bu eserler değil, heykeller,taşlar,balbal,harabeler ve su kanalları da bulunmuştur. 1889 yılında Rus tarihçi Yardintsev tarafından bulunan abideler. 1893 yılında Danimarkalı bilgin Vilhelm Thomsen tarafından çözülmüş ve okunmuştur.38 harflik alfabe ile. KÜLTİGİN ANITI Yaklaşık 3-4 metre uzunluğunda olan bu anıt kireçtaşından yapılmıştır.Satırların uzunluğu 235 cm olarak ölçülmüştür.Kültigin yazıtında az önce de belirttiğim gibi Bilge Kağan ağzından bir anlatım mevcuttur ve bu anıtta Göktürk tarihi,tarihe damga vurmuş olaylar ve birlik,bütünlük içeren mesajlar verilmiştir. Zamanın yıprattığı eser tam anlamıyla bütünlüğünü koruyamamıştır. Üzerinde semboller ve bazı işaretler de mevcuttur. Emziren kadın ve dağ keçisi sembolleri bunlardan bazılarıdır. BİLGE KAĞAN ANITI Bilge Kağan,oğlu Tenri Kağana yaptırmıştı bu abideyi.Bu yazıtta ise; devletin nasıl büyüdüğü ve geliştiği bunun yanı sıra kardeşi Kül Tiginin ölümünden sonra yaşananlar kendi ağzından anlatılmıştır. Yeğeni Yuluğ Tiginin konuşmaları da eserde yer almıştır. Yazıtta olayları nakleden ve öğüt veren asıl kişi Bilge Kağandır. Türkçe metinlerin yanı sıra Çince metinlere de yer verilmiştir. Anıt Kültiginde olduğu gibi 3-4 metre uzunluğunda ve 4 cepheden oluşmaktadır. Göktürk devletinin gelişimi ve yine tarihi en çok bahsi geçen konular arasındadır. TONYUKUK ANITI Bilge Kağanın buyrukçu ihtiyar veziri olarak tarihte yerini almıştır Tonyukuk. Bilge Kağan ona çok fazla değer vermekte ve onu yanından ayırmamaktadır. Tarihe geçecek bir eserde o da yerini almış ve Tonyukuk Anıtı olarak can bulmuştur. Tonyukuk Anıtı,4 cepheli ve 2 dikilitaş şeklinde oluşturulmuştur. Araştırmalarda yazıların diğer eserlere göre daha silik halde olduğu görülmüştür.Bu eser Tonyukukun kendisi tarafından ve kendi isteği ile yapılmıştır.Eserde savaşlardan ve Çin esaretinden nasıl kurtuldukları anlatılmıştır.

Kelime, Abideleri üniversite bazen KPSSde karşınıza Peki Abideleri Orhun tarihi nedirOrhun Türk Türk Türk ve hakkında çok bilgiyi önüne Kül Bilge ve adına eserler değerlidir 716 732 Kağan 735 dikilmiştir Tigin Bilge ağzından Bilge kardeşi Kül adına bu günümüzde önemini Tonyukuk Bilge veziridir olduğu yapılan sonucu bu değil ve kanalları bulunmuştur yılında tarihçi tarafından abideler yılında bilgin Thomsen çözülmüş okunmuştur38 alfabe KÜLTİGİN Yaklaşık metre olan anıt yapılmıştırSatırların 235 olarak yazıtında önce belirttiğim Bilge ağzından anlatım ve anıtta tarihitarihe vurmuş ve içeren verilmiştir yıprattığı tam bütünlüğünü Üzerinde ve işaretler mevcuttur kadın dağ sembolleri bazılarıdır KAĞAN Bilge Tenri yaptırmıştı abideyiBu ise; nasıl ve bunun sıra Kül ölümünden yaşananlar ağzından Yeğeni Tiginin da yer Yazıtta nakleden öğüt asıl Bilge Türkçe yanı Çince de verilmiştir Kültiginde gibi metre ve cepheden Göktürk gelişimi yine en bahsi konular TONYUKUK Bilge buyrukçu veziri tarihte almıştır Bilge ona fazla vermekte onu ayırmamaktadır geçecek eserde da almış Tonyukuk olarak bulmuştur Anıtı4 ve dikilitaş oluşturulmuştur yazıların eserlere daha halde görülmüştürBu Tonyukukun tarafından kendi ile savaşlardan Çin nasıl

Kaynak : Sabah Gazetesi

Share.

Leave A Reply