Osman Gazi'nin amcası Dündar Bey kimdir? Dündar Bey nasıl öldü?

0

Osman Gazi'nin amcası Dündar Bey kimdir? Dündar Bey nasıl öldü?

Ekranların sevilen ATV dizisi Kuruluş Osman yeni bölümleriyle ekrana gelmeye devam ediyor. Dizinin başlamasıyla birlikte Osman Gazinin amcası Dündar Bey hakkında araştırmalar yapılmaya başlandı. Medya gündemini takip edenler ‘’ Osman Gazinin amcası Dündar Bey kimdir? Nasıl öldü?’’ sorusuna yanıt…

Ekranların sevilen ATV dizisi Kuruluş Osman yeni bölümleriyle ekrana gelmeye devam ediyor. Dizinin başlamasıyla birlikte Osman Gazinin amcası Dündar Bey hakkında araştırmalar yapılmaya başlandı. Medya gündemini takip edenler ‘’ Osman Gazinin amcası Dündar Bey kimdir?
Nasıl öldü?’’ sorusuna yanıt aranmaya başlandı. Dündar Beyin hayatının ilk dönemleri Osmanlı Devletinin doğuşu ile ilgili efsanelere karışmakla birlikte, onun Osman Gazinin hayatında belirli bir yer tuttuğu görülmektedir. Peki Kuruluş Osman dizisinde Osman Gazinin amcası Dündar Bey kimdir, nasıl öldü?
ATVnin sevilen dizisi Kuruluş Osman yeni bölümleri izleyicisiyle buluşuyor. Çarşamba akşamları dizi ekrana gelir gelmez Osman Gazinin amcası Dündar Bey hakkında araştırmalar başlıyor. Dizinin sıkı takipçileri Osman Gazinin amcası Dündar Bey kimdir?
Nasıl öldü?
sorusuna yanıt arıyor. Fenomen dizide Ragıp Savaşın canlandırdığı Dündar Bey, Ertuğrul Beyin en küçük kardeşidir. Abisinin her zaman yanında olmuş olan onunla savaşlara katılmış olan bir karakterdir. Haberimizde, Osman Gazinin amcası Dündar Bey kimdir?
Nasıl öldü?
Tarihteki önemi nedir?
DÜNDAR BEYİN HAYATI Osmanlı Devletinin kurucusu olan Osman Gazinin amcasıdır. Dündar Bey hakkındaki bilgiler daha da açıktır. Dündar Beyin hayatının ilk dönemleri Osmanlı Devletinin doğuşu ile ilgili efsanelere karışmakla birlikte, onun Osman Gazinin hayatında belirli bir yer tuttuğu görülmektedir. Süleyman Şah, 4 oğlu ile Kayı boyunun beyi olarak İranda Mahan hükümdarı iken, Moğol saldırısı üzerine Anadoluya göç etmiş, Ahlata geldikten sonra Erzincan ve Amasya taraflarına geçmişti. Burada yerleşme imkanı bulamayınca eski yurduna dönmeye karar veren Süleyman Şah, Elbistan- Halep yolu ile Fırat kıyısına inmişti. Caber Kalesi çevresinde ırmağı geçerken boğulması üzerine ona bağlı Kayılar ikiye bölünmüşler, oğullarından Sungur Tigin ile Gün Doğdu doğuya gitmeye karar vermişti. Ertuğrul Gazi ile Dündar ise Anadoluda yerleşmek üzere Pasine doğru yollarına devam etmişlerdi. Kayı boyunun yerleşmesi ile ilgili bu haberlerde Dündar Beyin, Ertuğrul Gazinin ve daha sonra da Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Gazinin yanında, bu devletin kuruluşunda hizmet ederken görüyoruz. DÜNDAR BEY NASIL ÖLDÜ?
Dündar Beyin öldürülmesi bir çok Osmanlı tarihçisi tarafından farklı şekillerde nakledilmiştir. Neşrîde geçen rivayete göre; Bilecik tekfurunun eğlencesine katılan Osman Gazi, tekfur elini öptürmek isteyince tekfurun elini öpmek zorunda kalmış ve bundan ötürü onuru kırılmış. Bu onur kırıcı davranışı unutmayan Osman Gazi beyliğin başına geçince tekfurdan intikam almak istemiş ve tekfura karşı sefere girişmiş. Dündar Bey ise bu sefere karşı çıkarak Germiyanoğulları ve etraftaki kafirler zaten düşman ve bu tekfuru da bize düşman edeceksin, yaşayacak yerimiz kalmayacak demesi üzerine Osman Gazi, Dündar Beye yayının tahtası ile vurarak öldürmüştür. OSMAN GAZİ AMCASINI ÖLDÜRDÜ MÜ?
Son dönem Osmanlı tarihçilerinden Hayrullah Efendi ise olayı şöyle anlatmıştır: Dündar Bey ile Osman Gazi arasında bir çekişme olduğunu ve Dündar Beyin Osman Gazinin beyliğini istemeyerek kabullendiğini ve sürekli Osman aleyhine çalıştığını hatta Bilecik tekfuru ile anlaşarak Osmana suikast tertip ettirdiğini ve bu sebepten ötürü affı kabul edilmeyerek Dündar Beyin öldürüldüğü belirtilir.

Share.

Leave A Reply