Yeni Zelandanın konuştuğu kahraman göçmen

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Yeni Zelandanın konuştuğu kahraman göçmen

AA muhabiri, Yeni Zelandada Linwood Camisindeki terör saldırı sırasında teröriste silahsız karşı koyan ve onu camiden uzaklaştırarak onlarca kişinin hayatını kurtaran Afgan göçmen Abdül Azize ulaştı.

Yeni Zelandada Linwood Camisindeki terör saldırı sırasında teröriste silahsız karşı koyan ve onu camiden uzaklaştırarak onlarca kişinin hayatını kurtaran Afgan göçmen Abdül Aziz, Sadece çocuklarımın hayatı için değil oradaki herkesin hayatı için endişe ettim. Gözlerimi her kapattığımda camide ölen insanları görüyorum. Bu çok zor bir şey. dedi.Linwood Camisindeki terör saldırı sırasında camiden dışarı çıkıp terörist Brenton Tarranta silahsız karşı koyan ve onun namaz kılınan bölüme girmesini engelleyerek daha fazla can kaybı yaşanmasını engelleyen Aziz, o an yaşadıklarını AA muhabirine anlattı.Çocukken Afganistandan Avusturalyaya göç eden ve 25 yıldan uzun süre bu ülkede yaşadıktan sonra birkaç yıl önce Yeni Zelandaya yerleşen 48 yaşındaki Aziz, Christchurch kentindeki terör saldırısı nedeniyle çok üzgün olduğunu ve birkaç gündür hiç uyku uyuyamadığını söyledi.Aziz, terör saldırısına şahit olan çocuklarının kendisine teröristin arkasından gitmemesi çağrısında bulunduklarını anlatarak, şöyle devam etti:Her insanın hayatı benim ve çocuklarımın hayatı kadar kıymetli. Sadece çocuklarımın hayatı için değil oradaki herkesin hayatı için endişe ettim. O an amacım onları korumaktı. Bana kahraman diyorlar ama ben kendimi kahraman olarak görmüyorum çünkü kim olsa o an aynı şeyi yapardı.Yaşadıklarını unutamadığını ve olaydan çok etkilendiğini dile getiren Aziz, Gözlerimi her kapattığımda camide ölen insanları görüyorum. Bu çok zor bir şey. ifadesini kullandı.Aziz, cesareti için kendisini tebrik ederek kart ve hediye gönderen, güzel dileklerde bulunan herkese teşekkürlerini iletti.Linwood Camisi İmamı Latif Alabi de Azizin kahramanca hareket ettiğini belirterek, Bu kardeşimiz (Abdül Aziz) çıktı, teröriste karşı koydu, onu alt etmeyi başardı. Bu sayede kurtulduk. Eğer içeri girseydi hepimiz ölürdük. diye konuştu.TERÖRİSTE POS CİHAZI FIRLATTITerörist Tarranta kahramanca karşı koyan Aziz, silah seslerini duyduktan sonra dışarı çıkarak eline geçirdiği pos cihazını teröriste fırlattı. Daha sonra terörist yeni bir silah almak üzere arabasına yöneldiğinde ise Aziz teröristin peşinden gitti.Terörist silahını alıp yeniden ateş açmaya başlayınca bu kez Azizi hedef aldı ve Aziz araçların arasında dolaşarak kurşunlardan kaçtı.Aziz, arabaların arasında dolaşırken yerde teröristin bıraktığı bir tabancayı bulduktan sonra hemen aldı ve tetiğe bastı fakat silah boştu. Terörist yeni bir silah almak için otomobiline döndüğünde silahı ona fırlattı. Otomobilin camına çarpan silah camı parçaladı. Cam parçalanınca paniğe kapılan terörist, arabasına binerek olay yerinden uzaklaştı. Aziz, köşedeki ışıklara kadar aracı takip etti. Terörist burada U dönüşü yaparak uzaklaştı.

Yeni Zelandanın konuştuğu kahraman göçmen
AA muhabiri, Yeni Zelandada Linwood Camisindeki terör saldırı sırasında teröriste silahsız karşı koyan ve onu camiden uzaklaştırarak onlarca kişinin hayatını kurtaran Afgan göçmen Abdül Azize ulaştı.

Afganistanda Taliban saldırısı: 22 ölü
Taliban militanlarının, Afganistanın kuzeyindeki Faryab vilayetinin Kaysar ilçesindeki polis karakoluna saldırması sonucu 22 güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Yeni Zelanda Hava Yolları’ndan bilet fiyatlarında indirim
Yeni Zelanda Hava Yolları, Christchurch kentinde cuma namazı sırasında iki camiye düzenlenen silahlı terör saldırıları sonrası bilet fiyatlarında yaptığı artışı, sosyal medya ve hükümetten gelen tepkiler üzerine indirdi.

İsrail mahkemesinden “Rahmet Kapısını kapatma” kararı
İsrail mahkemesi, işgal altındaki Doğu Kudüste yer alan Mescid-i Aksanın doğu surlarındaki Rahmet Kapısının geçici olarak kapatılması yönünde karar verdi.

Pakistan’da trene bombalı saldırı
Pakistan’ın Belucistan eyaletinde yolcu trenini hedef alan bombalı saldırıda 4 kişinin hayatını kaybettiği, 6 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Son dakika… Malide askeri üs basıldı: Çok sayıda ölü var
Malide bir askeri üsse sızıldığı ve en az 16 askerin öldürüldüğü bildirildi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay Christchurchte açıklamalarda bulundu
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Yeni Zelanda Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Winston Peters ile görüştü.

Son dakika… Yeni Zelandada havaalanında alarm!
Yeni Zelandada Dunedin Havaalanı şüpheli paket sebebiyle uçuşlara kapatıldı.

Belçika istihbaratından aşırı sağ silahlanıyor uyarısı
Belçika İstihbarat Servisinin 2018e ait kamuya açık bilgileri, Batı Avrupada “beyaz yakalı aşırı sağın” yükselişe geçtiğini ve “aşırı sağın silahlanma eğiliminde” olduğunu ortaya koydu.

Endonezyada art arda iki deprem
Endonezyanın Lombok Adasında peş peşe 5,8 ve 5,2 büyüklüklerinde iki deprem meydana geldi.

Zimbabvedeki hortumda ölü sayısı 31e yükseldi
Zimbabve ile Mozambik sınırındaki bölgede etkili olan kuvvetli yağış ve tropikal hortum nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 31e çıktığı bildirildi.

Endonezya’da sel felaketi: 50 ölü
Endonezyanın Papua eyaletinde meydana gelen selde, 50 kişinin öldüğü bildirildi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay ve Bakan Çavuşoğlu Yeni Zelanda’da
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu terör saldırısının yaşandığı Christchurch’e ulaştı.

Breivik’ten onay mı aldı
Yeni Zelanda’da cuma namazı sırasında iki camiye düzenlenen saldırıda ölü sayısı 50ye yükseldi. Saldırganın 74 sayfalık manifestosu ve saldırı öncesinde Türkiye dahil bazı Avrupa ve Asya ülkelerine yaptığı seyahatler istihbarat örgütlerini harekete geçirdi. Manifestosunda Tarrant, dolaylı olarak saldırı için Norveç’te 77 kişiyi öldüren Anders Breivik’ten onay aldığını iddia ediyor.

Yeni Zelandadaki terör saldırısında ölü sayısı 50’ye yükseldi
Yeni Zelanda’nın Christchurch şehrinde iki camiye yönelik terör saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısı 50’ye yükseldi.

Kaynak : Hurriyet Gazetesi

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Share.

Leave A Reply