Yenişehir biberi Avrupa sofralarını süslüyor

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Yenişehir biberi Avrupa sofralarını süslüyor

Türkiyenin önemli sebze üretim merkezlerinden Bursanın Yenişehir ilçesinde biber hasadına başlandı.

NÜFUSUNUN yüzde 85i tarım ve hayvancılıkla uğraşan Yenişehirde 520 bin dönüm ekilebilir arazinin 220 bin dönümünde sebze ve meyve yetiştiriliyor.     Yenişehir Ovasında üretilen biber çeşitleri ise Türkiyenin 81 ilinin yanı sıra Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor.     Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yenişehir Ovasındaki çiftçilerin teknolojik imkanlarla kaliteli üretim yaptığını söyledi.     Özellikle sebze üretimiyle ön planda olan ilçeden Türkiyenin dört bir tarafına ve birçok ülkeye ürün gönderildiğini belirten Aktaş, İlçemizde çok kaliteli üretim yapılıyor. Bundan dolayı sofraları süsleyen ürünlerimiz beğeniyle tüketiliyor. dedi.     Aktaş, 1978 yılından beri Avrupaya sebze ihraç ettiklerini anlatarak, şunları kaydetti:     İlçemizde biber hasadı başladı. Bu yıl 30 bin dönümde ekili biber çeşitlerimiz var. Yaklaşık 70 bin ton rekolte bekliyoruz. Bu üretimin 15 bin tonunu Avrupaya kalan kısmı ise iç piyasa sunacağız. Üreticilerimiz şu an için fiyatlardan ve ürün kalitesinden çok memnun. Fiyatlar biber çeşidine göre, 1,5-2,5 lira arasında değişiyor. Fiyatlar 1 liranın altına düşmediği sürece üretici zarar etmez. İnşallah üreticimiz 2018 yılını iyi bir ihracat ve kazançla kapatır.     Başkan Aktaş, ayrıca ilçede üretilen biber çeşitlerinin dondurularak Avrupa dışındaki bazı ülkelere de ihraç edildiğini sözlerine ekledi.     İLAÇ KALINTISI OLMAMASINA DİKKAT EDİYORUZ     Çeltikçi Mahallesinde çiftçilik yapan Nevzat Tüysüz ise ürettiği biberleri 2002 yılından bu yana ihracatçı firmaya verdiğini söyledi.     Tüysüz, biber sezonunun umut verici başladığını anlatarak, Girdi maliyetlerimize rağmen biber fiyatları tatmin edici seviyede. Biberi toptan 2,5 liradan satıyoruz. Bu fiyatlar bizleri oldukça memnun ediyor. diye konuştu.     Ürettikleri biberleri, dikiminden hasadına kadar kontrol altında tuttuklarını vurgulayan Tüysüz, Biberlerimizi son derece kontrollü üretiyoruz. Özellikle ilaç kalıntısı olmamasına dikkat ediyoruz. Zaten ilaç kalıntısı olan biberler Avrupada kabul edilmiyor. Ürün standartlarımızı son yıllarda maksimum seviyeye çıkardık. Bu şekilde hem biz para kazanıyoruz hem de ihracatçı firmamız sorun yaşamıyor. ifadelerini kullandı.      Avrupaya biber ihraç eden bir firmanın sahibi Harun Hatipoğlu ise ürün kalitesi yükseldikçe ihracat rakamlarının arttığını belirterek, Her sezon Almanya, Fransa, Hollanda, Avusturya gibi ülkeler başta olmak üzere yaklaşık 10 Avrupa ülkesine biber çeşitleri gönderiyoruz. Yıllık yaklaşık 5 bin ton ihracat gerçekleştiriyoruz. Yenişehir biberi her geçen yıl çıtasını biraz daha yükseltiyor. dedi.

Yenişehir biberi Avrupa sofralarını süslüyor
Türkiyenin önemli sebze üretim merkezlerinden Bursanın Yenişehir ilçesinde biber hasadına başlandı.

Dev havalimanı 21 ayda tamamlandı
Malzemelerin yüzde 90’ı Türkiye’den götürülerek 21 ayda hizmete açılan Kuveyt Havaalanının ABD uçuşları terminali, hem teknoloji olarak, hem de tasarım-malzeme kalitesi olarak Orta Doğu ülkelerinde örnek gösterilmeye başlandı .

Köprübaşı çileği markalaştı
MANİSA’nın Köprübaşı ilçesinde, üretecilerin en önemli geçim kaynakları arasında gelmeye başlayan çileğe, ’Çilekkent Köprübaşı’ ve ’Köprübaşı Çileği’ adı altında iki ayrı patent alındı. Markalaşma yönünde atılan bu adım ilçede sevinçle karşılanırken, iç piyasanın ardından dış piyasadada Köprübaşı çileğine rağbeti arttıracağı belirtildi.

Tissue World Istanbul 2018 Konferansı başlıyor
Temizlik kağıdında Doğu Avrupa, Rusya, BDT, Orta Doğu, Asya ve Afrika’nın buluşma noktası Tissue World Istanbul, 4-6 Eylül 2018 tarihlerinde, İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştiriliyor. Fuar ile paralel olarak düzenlenen Tissue World Istanbul 2018 Konferansı, ulusal ve uluslararası arenadan, alanında uzman konuşmacıları ile endüstrinin geleceğine ışık tutacak.

PTTden “Demokrasi ve Milli Birlik Günü” konulu pul 
PTT AŞ, “Demokrasi ve Milli Birlik Günü” konulu anma pulunu 15 Temmuzda satışa sunacak.

Toplanan inek sütü miktarı mayısta arttı
Ülke genelinde toplanan inek sütü miktarı, mayısta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13,2 artarak 915 bin 998 ton oldu.

Demet Akalın’ın eşine ait lojistik şirketine haciz şoku
Şarkıcı Demet Akalın’ın eşi Okan Kurt ve ailesine ait şirketler hacizlerle boğuşuyor. Kurt Ailesi’nin sahip olduğu Martaş Lojistik’e bağlı TIR’lara haciz konuldu. Yaşadığı mali darboğazı aşamayan şirkete yük veren çok sayıda büyük firma ise Martaş ile yollarını ayırdı. Bankalara 100 milyon lira civarı borcu bulunduğu öğrenilen Martaş’ın yetkililerine ise ulaşılamadı; şirket merkezi arandığında ise yanıt alınamadı. Şirketin yaşadığı mali darboğazın gerisinde ise, zorlu piyasa koşulları, yoğun rekabet ve yönetimsel hataların olduğu kaydediliyor.

Borsa güne yükselişle başladı
BIST 100 endeksi, 427,34 puan artarak 89.998,60 puandan açıldı

Herkes o ülkede çalışmak istiyor
Yaşam standartları dikkate alınarak hazırlanan rapora göre, dünyada çalışma şartları en iyi olan ülke Kanada olarak belirlendi.

Brent petrolün varili 74,15 dolar 
Brent petrolün varili, haftanın son işlem gününde 74,15 dolardan işlem görüyor.

Adım atacak yer kalmadı! Ne gündüz ne gece kimse uyuyamadı
Marmariste yüksek nemle birlikte artan sıcak havada serinlemeye çalışan turistler, gündüz plajları ve otel havuz başlarını akşam da sahilde yürüyüş yollarını doldurdu. Tatilciler, gece aktivite ve yürüyüşten uyuyamazken, gündüz de nem rahat bırakmadı.

Galatasaray Adasındaki yıkım havadan görüntülendi
Galatasaray Adasının İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından önceki gün tekrar yıkımı gerçekleşmesinin ardından son hali havadan drone ile görüntülendi.

Son dakika… Türkiye en büyük savunma ihracatını gerçekleştirdi
Türkiye ile Pakistan arasında 30 adet T129 ATAK helikopterinin satışına yönelik imzalar atıldı. Böylece tek seferde en büyük savunma sanayisi ihracatı gerçekleştirilmiş oldu.

Çinden flaş ABD açıklaması
Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD ile aralarındaki “ticaret açığının” kendilerinden değil, ABDden kaynaklandığını savundu.

Bu ülke 36 aydır küçülüyor
Venezuela ekonomisi 36 aylık 12 çeyrek dönem boyunca üst üste küçülüyor. Bu düzeyde ekonomik küçülme dünya tarihinde sadece 1980lerde Liberyada ve 1990larda Tacikistanda yaşandı.

Kaynak : Hurriyet Gazetesi

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Leave A Reply